Zašto anestezija ne deluje
Reče mi jutros @Zli_Podstanar da se “nagutao” onoliko anestezije, pa nije delovala, ja mu rekoh neku reč koliko tviter dozvoljava, pa obećah da ću mu napisati malko duže.
Uvek ima dva miliona razloga zašto nešto ne ide kod nas, a za ovaj problem najčešći razlozi koje sam viđala su sledeći:
1. Greška u davanju anestezije.
U gornjoj vilici se anestezija daje “odvojeno za svaki zub”, najprostije rečeno.
Zubi u gornjoj vilici su jednostavno tako inervisani da ubodom na par mesta možete vrlo brzo i vrlo solidno da “utrnete” bilo koji zub. Osim toga, kost (u koju je zub usađen, začudo :) je sunđeraste strukture, i sve brže ide.
U donjoj vilici je priča sasvim drugačija.
Za prednje zube se anestezija obično može dati slično kao za gornje, ali kod bočnih (obično od petice) stvar je malko drugačija – daje se tzv. blok anestezija.
Ovo znači da se blokira nerv koji inerviše grupu zuba, deo vilice, obično n. mandibularis.
Dakle, anestezija se daje relativno udaljeno od zuba koji se radi, sa ciljem da se blokira nerv za tu stranu; pošto je taj nerv postavljen ovako (žuta linija) – i anestezija se daje kao na ovoj slici:
I još se malko dodaje za druge grane i nerve, da ne gnjavim.
Ovde je očito potrebno vrlo solidno poznavanje anatomije i tehnike davanja anestezije.
Vidite, mi dajemo blok anesteziju tamo gde OČEKUJEMO (prema našem stručnom znanju) da će dotični nerv da bude.
A on ne ide tako uz kost kako deluje, nego je U KOSTI, i mi ciljamo baš otvor iz kojeg izlazi.
Čak i ako idealno znamo gde je, on je tamo (prema udžbeniku iz anatomije, fusnota :) samo u oko 76% pacijenata – a to je ogromna greška, to znači da je šansa da omašimo kod skoro 1/3 pacijenata.
Da bi sve bilo veselije, na istom čoveku nervi ne idu sasvim simetrično – nije jednaka leva i desna strana.
Ako promašimo – anestezija ne deluje.
Ovde spasava iskustvo.
Jednom sam imala pacijenta bivšeg boksera sa više lomova donje vilice, davala sam mu u tri navrata po “jednu crtu”, samo da vidim “gde sam”, do te mere je sve bilo “pomereno”.
2. Pogrešan anestetik.
Većina anestetika ma kog tipa deluje bez problema, i relativno brzo, osim ako je bez vazokonstriktora.
Vazokonstriktori se dodaju anesteticima da bi “stegli” krvne sudove na mestu davanja, time se postiže i sporija eliminacija anestetika, i manje krvavljenje na mestu rada i još koješta.
Anestezija bez vazokonstriktora deluje nešto malko, ali verujte da nije baš nešto za ozbiljnije intervencije.
Druga varijanta je nešto što se meni jednom desilo u okviru specijalističkog staža: dobili smo anesteziju kojoj je 14 godina prošao rok trajanja.
Bilo je isto kao da za vrat sipam pacijentu…:(.
3. Gnojni procesi.
Anestezija “putuje” krvnim sudovima, dakle – živim tkivima.
Ako postoji gnojni proces, pogotovo spolja vidljiv otok, gnoj “izoluje” radno polje, i vrlo je slično kao raditi “naživo”.
P.S. Zato na vreme dođite, kad još uvek ništa ne boli :).
4. Ređa varijanta je davanje anestetika direktno u krvni sud.
Pored nerva uvek idu i prateći krvni sudovi. Postoji realna šansa da se anestetik da direktno u cirkulaciju.
To je opet obično greška u tehnici davanja: kad se bocne, prvo se klip šprica povuče mrvu unazad – ako ima malko krvi, znači da smo “upali” u krvni sud, igla se onda pomeri mrvu jednu, i da anestezija, i nema nikakvih problema.
Ako anestetik ode u cirkulaciju, obično nema nekih problema – može možda da dobije prolazno lako lupanje srca, ali ako anestezija sadrži adrenalin, noradrenalin i slično, razređenje je bar 1:80.000, mala je šansa da (zdravom) pacijentu šta bude.
5. Vrlo retka varijanta su tzv. brzi acetilatori.
To su pacijenti koji prirodno, genetski, imaju viška tog enzima koji razlaže anestetike (samo) određene vrste.
Dakle, dok ja čekam da utrne, on je već razložio anestetik i “odtrnuo” :).
To sam videla samo jednom za 23 godine staža, veoma je retko, šansa je više teoretska.
Podstanare, ukratko – dama bi trebalo da može sa dve anestezije maksimalno (2×2 ccm) da može da vam utrne pola lica, ako vam da npr. infraorbitalnu anesteziju :).
A zašto se događalo to što vama jeste…
Nadam se da vam je ovo od neke pomoći, a evo i kolege će biti ljubazne da dodaju šta sam zaboravila, ja sam se trudila da maksimalno pojednostavim :).
I srećno sa zubarijom :).
————–
Preneto sa bloga Zubarica
Pročitajte: Zelene muke da pozeleniš načisto.
Ilustracija: BlingCheese.
Ja sam danas isao praviti zub,donja sestica,dobio sam dvije anastezije koje skoro nisu ni djelovale,na kraju je toliko boljelo da se zub nije ni mogao raditi do kraja,i zubar je bio iznenadjen,po njemu mozda je problem psiholoske prirode jer sam stvarno dentofob zbog prethodno losih iskustava sa zubarima ali kad se sjetim nikad mi anastezija nije bas sto posto djelovala,uvijek me je boljelo u nekoj mjeri bez obzira na anasteziju a danas nakon dvije anastezije osjecao sam se isto kao da nisam dobio ni jednu
Dobro veče želim,
ne deluje mi da vaša poruka iziskuje od mene neki odgovor – sve imate u tekstu.
Kakogod, ja vam od srca želim mnogo sreće i pravog doktora…
Prijatno veče.
Danas sam vadila cetvorku donju,dobila sam anesteziju ali zub je i dalje boleo,poceli su da vade ja sam sve osetila kao da vade na zivo. I naravno polomili zub.Dobila sam jos jednu anesteziju opet nista nije delovalo,dr nije verovao da to boli pa je dao jos jednu koja je malo samo ublazila bol. Meni su danas bukvalno iscupali zub na zivo. A da napomenem nije bilo otoka.
Dobar dan želim,
izvinjavam se što ovoliko kasnim s odgovorom – jako mi je žao da ste tako prošli :(.
Nisam razumela šta je pitanje – da li ima stomatologa koji ne umeju da daju anesteziju? Ima…
Svako dobro vam želim.
Juče sam bila vaditi umnjak koji nije bio pod upalom.Imala sam kvar pa je stomatolog predlozio da bi najbolje bilo da ga izvadim.Dve nedelje sam imala lek u zubu.Juče prolikom pokušaja vađenja me je tako boleo zub da zamolila da zaustave vađenje.Nakon dobijene tri anestezije ponovo sam imala osecaj da mi ga vade na živo.Naravno prekonuli smo vađenje.Ja sam poslata kući tako sa rasklimanim zubom.Receno mi ke da dođem za nedelju dana pa cu dobiti drugu vrstu anestezije.Vidim da postoje slicna iskustva.Moje pitanje bi bilo na koju drugu vrstu anestezije misle?I da li to mora tako da boli ili da trazim neko drugo resenje?Hvala puno na odgovoru.
Poštovanje,
potražite drugog stomatologa, ako je moguće oralnog hirurga, u 99% slučajeva nije u pitanju vrsta anestezije.
I nemojte čekati nedelju dana… Srdačan pozdrav.
Moj savet vama bi bio da tražite drugog stomatologa, a najbolje oralnog ili maksilofacijalnog hirurga.
Najslabija anestezija koja može biti je “čist” lidokain (bez vazokonstriktora) i – ispravno dat – dovoljan je za vađenje zuba.
Tzv. “jači” anestetici opet zavise od načina davanja – i par pogrešno datih ampula može da bude kao “za vrat” da se sipaju pacijentu.
Dobro ste postupili što ste odustali, ali nemojte opet ići kod istog.
Srećno i svako dobro.
Postovana doktorka,zubarice,hvala za tekstove na vasem sajtu.Da sam imao stomatologa kao sto ste vi,mozda danas ne bih bio uplasen od same pomisli na zubara,i sa puno problema u ustima. ? Mene zanima sledece:
1.Koliko je bolna mandibularna anestezija i kakve su sanse za povredu nerva prilikom njenog davanja?
2.Da li njeno davanje i koliko moze da se ublazi povrsinskom anestezijom?
3.Da li ce recimo vadjenje donje sedmice biti bolno ako je ona pod vecim gnojnim procesom,a nema otoka na licu,na desnima?Ili neke vece upale trenutno?To me prilicno plasi.Toliko da mi puls verovatno predje stotku.
4.Postoji li pouzdan nacin da stomatolog utvrdi da je zub utrnuo?
Ja sam svestan toga da koliko god da boli kod zubara nista se strasno nece desiti,ali bol vise ne mogu i ne zelim da trpim.Blizim se tridestoj,i moram da imam stav i hrabrost da se izborim za ono sto hocu.Doduse kad sednem u cuvenu stolicu,to vise nisam ja odrastao covek,a nisam ni ono dete od nekad,koje je bilo hrabrije mnogo vise.Molim vas da odgovorite na ova moja pitanja i da mi ne zamerite sto sam se ovoliko raspisao.Dugo mi je trebalo da se ohrabrim.Srdacan pozdrav i sve najbolje u novoj godini. ?
Poštovanje,
hvala na lepim rečima; i vama i vašima sve najbolje :).
1. Ne znam šta bih vam rekla :).
Lično ja mislim da više boli od pleksus anestezije, prosto jer su “jače” igle (ne smeju da se slome, savijaju itd), ali ne boli posebno.
Povreda nerva je veoma retka, više teorijska.
2. Može, mada se (po meni) više postiže pažljivim davanjem “po knjizi” (da se jedna kap čim se probije sluznica, posle “samo klizi”).
3. Mislim da bi to išlo neosetno kao bilo koje drugo vađenje zuba.
Ne znam kakva je vrsta procesa, ali ipak je mandibularna – blok anestezija, a i zub može da se dovede u stanje minimalne upale (pre vađenja); ne vidim neki poseban problem. Mislim, bolni za vađenje su akutni procesi s otokom.
4. Da.
Pacijent se oštrom sondom pipne po desnima (sa svih strana zuba); ako ništa ne oseća, onda se sonda zabode do kosti (strašno zvuči, ali je kao ubod finom iglom :).
Onda se još malko sačeka i to je to.
Još jednom se zahvaljujem na poverenju i lepim rečima, uz samo jedan savet.
VI IMATE KONTROLU.
U bilo kojoj fazi imate (i zakonsko!) pravo da odustanete.
Tražite oralnog ili maksilofacijalnog hirurga, prvo razgovarajte, i problema nema – i srećno :).
Hvala vam puno na odgovoru.Sad sam manje uplasen. ? Uz strucnog i pazljivog stomatologa,vidim da sve moze da se resi.Jos jednom,izvinite na previse mojih pitanja. ?
Molim vas, nemojte se izvinjavati, bilo mi je zadovoljstvo.
Realno, s pažljivim, iskusnijim stomatologom, na rutinskim radovima – komplikacije su zaista veoma retke.
Za ovih… 34 godine staža, mislim da sam za celu svoju generaciju (nas ukupno 35) čula/videla samo nekoliko.
Još jednom srećno i svako dobro :)
Postovanje,ja sam sinoc imala bas slucaj. Doktor je stariji ima 30 godina iskustva,bila sam i pre kod njega i bilo je okej sve. Mada uvek mi je trebalo da anestezija duze se ceka da “uhvati vilicu” da trne. I sinoc je utrnulo posle druge ali 6ica je i dalje bolela koju je trebalo popraviti. Samo na toplo-hladno bas bas boli. I da i trecu (verovatno manje kolicine) i jezik je bas jako utrnuo i usna ali zub nismo mogli do kraja uraditi. Zubar kaze tek je poceo da busi zub. Tako da sada ne znam ni sta dalje raditi. On kaze da je mozda od lekova sa bol sto sam znala popiti ili jednostavno zivac i da sacekam da sam prestane da boli na toplo-hladno. Od gore on je bio popravljan malko a dole blizu desni ima mali karijes pa misli da je napao zivac. I sad ne znam cekamo eto….
Poštovanje,
vi ste se, na žalost, našli u jednoj relativno retkoj situaciji: da iz anatomskih razloga (suženja otvora na vrhu zuba gde zivac ulazi u zub) sve živo utrne, a sam živac ne.
Ovde se događa da je sve ostalo utrnulo da se zub može bezbolno izvaditi, a živac osetljiv.
U ovakvim oklonostima se daje (osim obične) i lokalna anestezija (sprej ili gel) na sam živac, i to deluje.
Pacijent oseća, ali zaista vrlo malo.
Nadam se da ćete sledeći put bolje proći, srećno :*