Plomba ili zubna kruna – gde je granica?

plomba ili zubna kruna

Najprostije rečeno – kad je zub toliko oštećen da ne može više plombom da se nadoknadi adekvatno izgubljeni deo – onda je za krunu.

Ali, to je vrlo, vrlo pojednostavljeno :).
Granica nije ni blizu tako jasna.
Indikacije za krunu su i sledeće:

Veliki defekti zubne krune.
Stomatolog obično razmatra šta će ostati od zuba posle brušenja.

Dakle, ako imate ovakvu plombu:

velika amalgamska plomba

A brušeni zub treba da ima otprilike ovakav oblik:

zub brušen za krunu

Potpuno je jasno da brušenjem zuba sa gornje slike mi “nemamo štofa” – od zuba neće ostati dovoljno da “drži” krunu.

Dakle, ovako veliki defekti zuba mogu biti indikacija za pravljenje krune.
Ovde spadaju i lomovi zuba i svi slični problemi.

Devitalizovani zubi.
Kod zuba kojima je izvađen živac postoji taj problem što postaju krti, i skloni su da se slome.
U slučaju loma, nije retkost da se deo zuba zalomi i par milimetara i više ispod vidljive linije desni – u tom slučaju je prognoza prilično loša.

Neke škole sugerišu da se odmah posle završetka lečenja pravi nadogradnja i kruna; konzervativniji stomatolozi to ne rade – ali, ako vam neko predloži tako šta, da znate da nije stomatološki nekorektno.

Nemogućnost adekvatne restauracije plombom.
Ako pažljivo pogledate zubni niz, primetićete da se zubi međusobno dodiruju – to su tzv. kontaktne tačke (negde mogu biti i površine).

kontaktne tačke

Ako se ovako šta ne može postići plombiranjem zuba, a da bude u izgledu da traje – bolje odmah ići na krunu.

hipoplazija gleđi

Kod oštećenja ovog tipa:

Gde postoje ekstenzivna oštećenja većeg broja (ili svih) zuba, tu nema mnogo razmišljanja. Ako je pacijent maloletan, restaurira se glas-jonomerima, a kod odraslih – samo krune definitivno rešavaju problem.

UKRATKO:
1. Granica nije jasna, kad se posmatra zub kao takav.
Danas konzervativa ima ogromne mogućnosti, i rešenje plombom može da bude sasvim adekvatno. No, može da se desi da stomatolog “nema čime”, da nema dovoljno iskustva sa takvom vrstom radova i još mnogo toga.

2. Granica je još manje jasna kad se posmatra “ceo” pacijent, kompletna situacija.
Kod velikih plombi – i kad je moguće idealno restaurirati zub – treba imati u vidu još mnogo stvari: kakav je kvalitet zuba uopšte, kakva je higijena, kakvo je opšte zdravlje pacijenta…
Milion i jedna stvar.

Može vrlo lako da se desi da je savršeno moguće napraviti vrlo lepu i stomatološki savršeno korektnu plombu – ali da pacijent ima skoro pa nikakvu higijenu, naviku da pije 4 l Koka – kole dnevno, da ima neko opšte oboljenje koje će kompromitovati rad, dugoročno gledano – sve treba imati u vidu.

Ilustracije: http://www.toddbonindds.com/procedures, http://www.atlantadentalarts.com/posterior-fillings, http://www.accentu8dental.com.au/page41.php

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.