Kod stomatologa se najčešće viđa pirsing na jeziku, mada ima i drugih “interesantnih” mesta u usnoj duplji za tako šta…
Kakve probleme to može da načini?
Vrlo je interesantno da i jedno udruženje profesionalnih majstora pirsinga ima na sajtu upozorenja o mogućim rizicima pirsinga u usnoj duplji.
Medicinski gledano, moguće nevolje su sledeće:
1. “Pogrešno” mesto za postavljanje nakita; usna duplja je izuzetno dobro inervisano i prokrvljeno područje, te je realno veoma veliki rizik da se “pogodi” krvni sud ili nerv.
Za nevolju, zaustavljanje krvavljenja u usnoj duplji može da bude jako veliki problem, da ne govorimo o oštećenju nerva.
2. Infekcije; pirsing bi trebalo da se radi pod svim uslovima koji se podrazumevaju za slične medicinske intervencije – sterilizacija u autoklavu, materijal za jednokratnu upotrebu, rukavice i sve tome slično.
Nakit koji se stavlja bi takođe trebao da bude sterilan.
Posle stavljanja nakita bi pacijent trebao da se pridržava vrlo jasnih mera predostrožnosti – ovo je brošura udruženja profesionalnih majstora pirsinga (.pdf) gde je vrlo detaljno objašnjeno šta se sme, a šta ne.
Ono što bi mi posebno istakli je – da stanje usta i zuba mora biti sanirano.
Dakle, majstori pirsinga i pacijenti se mogu boriti različitim merama protiv infekcije – ali ako je izvor infekcije već prisutan u ustima, nastaju problemi. Naravno, i higijena mora biti savršena – jer se i sam zubni plak, koji se stvara i preko noći na prethodno savršeno opranim zubima, sastoji pretežno od kolonija bakterija…
3. Alergije na nakit, prenošenje infekcije na drugu osobu (!), promene u govoru, problemi sa rentgen snimanjem, pojačano lučenje pljuvačke, inhalacija nakita…
Sveukupno gledano, ima preglednih radova koji ukazuju na visok procenat komplikacija kod pacijenata sa pirsingom:
– otok i/ili infekcija: 24-98%
– bol ili osetljivost: 14-71%
– oštećenja zuba od nakita: 14-41%
– povlačenje desni: 19-68%
Drugi rad, takođe pregledni članak i prikaz serije slučajeva takođe ukazuje na visok procenat različitih komplikacija, dok se na bol požalilo 60% pacijenata….
U jednom britanskom radu (kao i u štampi) se čak pominje i životna ugroženost pacijenta.
“Malko” egzotičnije varijante izgledaju ovako:
Skidanje nakita ne ide obavezno jednostavno; posebne komplikacije nastaju ako pacijent sam pokuša da skine nakit – čak 1/4 pacijenata ne poznaje mehanizam otvaranja nakita (.pdf).
Posle skidanja nakita, problemi ne nestaju… Zarastanje je često usporeno i otežano (može da traje i desetak meseci), a nije retkost da (posebno na jeziku) ostaju keloidni ožiljci, koji dalje prave probleme.
Keloidi od pirsinga ponekad nastaju i dok se nakit nosi, kao na ovoj slici:
Ukratko:
– dobro se obavestite pre stavljanja pirsinga,
– pri pojavi bilo kakvih problema javite se oralnom ili maksilo-facijalnom hirurgu,
– razmislite dvaput o svemu.
Ilustracije: http://www.nhs.uk/conditions/Body-piercing/Pages/Introduction.aspx